Tkanina, dzianina, materiał – te trzy pojęcia często są używane zamiennie. To jednak błąd, bo o ile materiał jest określeniem, który pasuje zarówno do tkaniny, jak i do dzianiny, to tkanina i dzianina nie są tym samym. Chcesz dowiedzieć się, czym się różnią? Czytaj dalej!
Co to jest tkanina?
Tkanina jest materiałem, który jest tkany – stąd jej nazwa. Powstaje z dwóch nitek: wątku i osnowy, które przeplatając się między sobą, tworzą nieelastyczny materiał.
Z tkaniny bawełnianej szyte są na przykład jeansy. W Nalu Bodywear z tkaniny wiskozowej szyjemy sukienki, na przykład Sophie albo Carrie. Z satynowej tkaniny jedwabnej wykonane są nasze apaszki ze znakami zodiaku, a z tkaniny wełnianej kamizelki garniturowe.
Czy tkanina zawsze jest nieelastyczna? Nie do końca. Jeśli w składzie materiału jest na przykład elastan, tkanina będzie się rozciągać. Dobrym przykładem są jeansy rurki, które zawsze w składzie mają domieszkę elastanu. Bez tego nie dałoby się ich założyć.
Tkaniny można podzielić na wiele typów w zależności od rodzaju splotu. Poniżej kilka przykładów:
-
Satyna – tkanina o pięknym połysku, idealna na sukienki, w przypadku Nalu Bodywear doskonałym przykładem jest model Pam. Satyna może powstać np. z wiskozy albo z jedwabiu.
-
Flanela – miła i miękka w dotyku, otulająca, z delikatnym meszkiem. Wspaniała na koszule, ciepłe piżamy, ale też np. kimono.
-
Dżins – chyba najpopularniejsza tkanina o skośnym splocie. Wykorzystywana do produkcji spodni, spódnic, koszul, sukienek i wielu wielu innych ubrań.
Co to jest dzianina?
Dzianina powstaje z jednej nici i (nie będzie to zaskoczeniem) jest dziana. Z jednej nici dzieje się materiał tworząc oczka. Tworzenie dzianiny przypomina robienie na drutach. Dzianina zawsze jest elastyczna, dlatego dopasowuje się do ciała o wiele lepiej niż tkanina. Jest też wygodniejsza.
Z dzianiny bawełnianej najczęściej wykonywane są T-shirty, ale także dopasowane sukienki tuby, jak nasza Monica. Z dzianin wełnianych powstają swetry oraz czapki.
Tak jak tkaniny, dzianiny również dzielimy ze względu na splot:
-
Dzianina swetrowa – jak sama nazwa wskazuje, produkuje się z niej swetry.
-
Dżersej – najpopularniejszy typ dzianiny. My z ażurkowego dżerseju szyjemy nasze bestsellerowe koszulki z krótkim rękawem.
-
Dzianina ściągaczowa – mogą z niej powstać ściągacze do bluzy, ale też… T-shirty i topy! Tak, koszulki z prążkowanej bawełny uszyte są właśnie z dzianiny ściągaczowej.
Czym jeszcze różni się dzianina od tkaniny?
Mówi się, że ubrania szyte z dzianin niszczą się szybciej niż ubrania szyte z tkanin. Wynika to przede wszystkim ze sposobu używania przez nas ubrań z tych dwóch materiałów. Dzianinowy, bawełniany T-shirt zapewne nosisz częściej niż koszulę z tkaniny bawełnianej. W elastycznych legginsach kolana “wypchną się” znacznie szybciej niż w garniturowych spodniach.
Tkanina a dzianina – podsumowanie
Teraz wiesz już, czym różni się dzianina od tkaniny. Jeśli jednak nie masz pewności jakiego określenia użyć opisując ubranie, zawsze możesz użyć pojęcia “materiał”. Będzie pasowało do każdego przypadku.
Zarówno tkaniny, jak i dzianiny dają ogrom możliwości. W Nalu korzystamy z nich świadomie i staramy się, żeby nasze ubrania były dla Ciebie jak najbardziej komfortowe. Dlatego szyjemy je z materiałów naturalnych i tych pochodzenia naturalnego, a także pakujemy bez użycia plastiku – w trosce o naszą planetę!